Standardy Ochrony Małoletnich

Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 3/2024

Dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Firleju

z dnia 14 sierpnia 2024 roku

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W

GMINNYM OŚRODKU SPORTU I REKREACJI
W FIRLEJU

Podpis Dyrektora:

Damian Lewtak

Spis treści

Informacje ogólne  4

Rozdział I  4

Definicje i podstawy prawne  4

Rozdział II  4

Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem oraz zachowania niedozwolone wobec małoletnich ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb małoletnich niepełnosprawnych oraz małoletnich ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi 4

Rozdział III  4

Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadamianie sądu opiekuńczego  4

Rozdział IV   4

Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów ochrony małoletnich do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania  4

Rozdział V   4

Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielaniu mu wsparcia  4

Rozdział VI  4

Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego  4

Rozdział VII  4

Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone  4

§ 10  4

Rozdział VIII  4

Procedura postępowania w przypadku agresywnego zachowania małoletniego  4

Rozdział IX   4

Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet 4

Rozdział X   4

Procedury ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie  4

Rozdział XI  4

Rozdział XII  4

Procedura weryfikacji przyszłego personelu  4

Rozdział XIII  4

Monitoring stosowania procedur - standardy ochrony małoletnich  4

oraz zasady ich przeglądu i aktualizacji 4

Rozdział XIV   4

Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu do stosowania standardów ochrony małoletnich, zasady przygotowania personelu  do ich stosowania oraz sposób dokumentowania podejmowanych czynności 4

Rozdział XV   4

Przepisy końcowe  4

Rozdział XVI  4

Wykaz załączników   4

 

 

Informacje ogólne

Podstawową normą obowiązującą w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Firleju zwanym w dalszej części dokumentu „Jednostką”  jest zasada działania dla dobra małoletniego oraz w jego najlepszym interesie. 

W trosce o dobro małoletnich Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Firleju  
w związku z obsługą ruchu turystycznego, zapewnieniem miejsc noclegowych, pola biwakowego, domków letniskowych, realizacją  innych zajęć z udziałem małoletnich oraz wypełniając obowiązek prawny wynikający z ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.),  Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Firleju w dniu 15 sierpnia 2024 roku wprowadza  standardy ochrony małoletnich mające na celu szeroko pojętą ochronę małoletnich oraz wypełnienie obowiązków prawnych. Standardy ochrony małoletnich to zbiór zasad, które stawiają ochronę małoletniego w centrum działań i wartości Jednostki i tym samym pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne dla małoletnich środowisko. Małoletni mogą zostać pokrzywdzeni każdym rodzajem przestępstwa, jednak najczęściej w kontekście przestępczości na szkodę małoletnich wskazuje się na przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajności, przeciwko rodzinie i opiece, czci i nietykalności cielesnej oraz przestępstwa przeciwko wolności.

 

Rozdział I

Definicje i podstawy prawne

§ 1

  1. Małoletni - należy przez to rozumieć osobę, która nie ukończyła 18 roku życia.
  2. Jednostka – należy przez to rozumieć Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Firleju.
  3. Dyrektor – należy przez to rozumieć Dyrektora Gminnego Ośrodek Sportu i Rekreacji w Firleju.
  4. Personel - należy przez to rozumieć osoby zatrudnione w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Firleju bez względu na formę zatrudnienia (umowa o pracę, umowy cywilnoprawne, umowa o staż), a także wolontariuszy i praktykantów, zwanych w dalszej części dokumentu „personelem”, jak również wszystkie inne osoby, które z racji  pełnionych funkcji  lub wykonywanych zadań mają lub mogą mieć kontakt z małoletnimi.
  5. Pracownicy – należy przez to rozumieć osoby zatrudnione w Gminnym Ośrodek Sportu i Rekreacji w Firleju na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia.
  6. Opiekun prawny – przedstawiciel ustawowy dziecka, rodzic/opiekun prawny. 
  7. Przemoc wobec małoletnich - należy przez to rozumieć stosowanie kar cielesnych, zadawanie cierpień psychicznych bądź świadome i umyślne działanie lub zaniechanie wykorzystujące dominującą pozycję osoby stosującej przemoc np. przewaga fizyczna, psychiczna. Przemocą jest także niewywiązywanie się z opieki nad małoletnim, które ma konsekwencje dla jego zdrowia fizycznego lub psychicznego, a ponadto jest nią również celowe zaniechanie działań, które mogłyby zapobiec krzywdzie małoletniego.
  8. Przemoc domowa – należy przez to rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
  1. narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia;
  2. naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną;
  3. powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę;
  4. ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej;
  5. istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
  1. Wykorzystywanie seksualne małoletniego - należy przez to rozumieć włączenie małoletniego w aktywność seksualną, której nie jest w stanie w pełni zrozumieć i udzielić na nią świadomej zgody i/lub do której z pewnością nie dojrzał rozwojowo i nie może się na nią zgodzić w ważny prawnie sposób. Z wykorzystaniem seksualnym mamy do czynienia w sytuacji, gdy taka aktywność wystąpi między dorosłym a małoletnim lub małoletnim a innym małoletnim, zwłaszcza jeżeli te osoby ze względu na wiek bądź stopień rozwoju pozostają w relacji opieki, zależności, władzy. Celem tej aktywności jest zaspokojenie potrzeb innej osoby.

Aktywność seksualna może dotyczyć:

  1. namawiania lub zmuszania małoletniego do angażowania się w czynności seksualne;
  2. wykorzystywania małoletniego do prostytucji lub innych prawnie zakazanych praktyk o charakterze seksualnym;
  3. wykorzystywania małoletniego do produkcji materiałów lub przedstawień o charakterze pornograficznym.
  1. Cyberprzemoc - należy przez to rozumieć różne akty przemocy popełnione, nasilone lub wspomagane za pomocą systemów teleinformatycznych i telekomunikacyjnych, takich jak telefony komórkowe, Internet, media/serwisy społecznościowe, gry komputerowe online i inne komunikatory.
  2. Dane osobowe – należy przez to rozumieć informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej.
  3. Dyskryminacja - (łac. discrimino – rozróżniam) - należy przez to rozumieć sposób traktowania osób, które ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną znajdują się w położeniu mniej korzystnym niż inne osoby w porównywalnej sytuacji.

§ 2

  1. Standardy ochrony małoletnich są dokumentem Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji
    w Firleju
    opisującym procedury ochrony małoletnich stosowane przez Jednostkę w celu spełnienia wymagań wynikających z:
  1. ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.),
  2. ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej   (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1249 ze zm.);
  3. ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1138 ze zm.);

§ 3

  1. W Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Firleju w pełni przestrzegane są prawa małoletnich obejmujące w szczególności:
  1. prawną i faktyczną ochronę życia;
  2. wolność sumienia;
  3. wolność myśli;
  4. wolność wyznania;
  5. szacunek i  uznanie ze strony innych.
  1. Prawa, o których mowa w ust. 1 są prawami niezbywalnymi, natomiast ich ograniczenie może wynikać wyłącznie z norm prawnych oraz orzeczeń sądów powszechnych.

§ 4

  1. Personel Jednostki posiada wystarczającą wiedzę pozwalającą na prawidłowe wykrywanie, rozpoznawanie oraz reagowanie na podejrzenie lub fakt krzywdzenia małoletnich lub czynników ryzyka występujących w tym obszarze.
  2. Personel posiada obowiązek reagowania na przypadki, w których istnieje uzasadnione podejrzenie faktu krzywdzenia małoletniego.
  1. Dyrektor reprezentuje Jednostkę na zewnątrz w sprawach związanych z ochroną małoletnich; w sposób oficjalny występuje do Ośrodka Pomocy Społecznej, Sądu rodzinnego oraz organów ścigania (Prokuratury, Policji) w związku z zagrożeniem krzywdzenia małoletniego;  jest uprawniony do złożenia zażalenia na postanowienie Prokuratury
    o odmowie wszczęcia śledztwa w zakresie podejrzenia stosowania przemocy wobec małoletniego.
  2. Personel Jednostki posiada wystarczającą wiedzę, stosuje oraz egzekwuje ustalone zasady obejmujące bezpieczne relacje małoletni - małoletni, personel -  małoletni.
    W przypadku zaistnienia zdarzenia, w którym osobą krzywdzącą jest osoba wchodząca w skład personelu Jednostki – osoba, która powzięła o tym informację sporządza notatkę służbową dokumentującą okoliczności zdarzenia oraz przekazuje ją niezwłocznie Dyrektorowi.

 

Rozdział II

Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem
oraz zachowania niedozwolone wobec małoletnich ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb małoletnich niepełnosprawnych oraz małoletnich ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi

§ 5

  1. W ramach przyjętych standardów ochrony małoletnich określone zostają bezpieczne relacje między małoletnimi a personelem Jednostki, ze szczególnym uwzględnieniem zachowań niedozwolonych wobec małoletnich.
  2. W bezpośrednim kontakcie z małoletnim, personel zapewnia mu poczucie komfortu psychicznego i bezpieczeństwa; uważnie obserwuje jego zachowanie i zauważa potrzeby; stosuje wobec małoletniego kulturę słowa; dostosowuje język komunikacji do jego wieku i możliwości psychospołecznych; z uwagą słucha komunikatów małoletniego  i zapewnia mu swobodę wypowiedzi; przy ocenie sytuacji/zdarzenia z udziałem małoletniego nie formułuje własnych opinii, nie opiera się na osobistych odczuciach lub wrażeniach, a tylko i wyłącznie na faktach. 
  3. Personel zobowiązany jest do zachowania poufności informacji uzyskanych w związku z wykonywaną pracą lub pełnioną funkcją, wrażliwych z punktu widzenia małoletniego i/lub jego rodziców/opiekunów prawnych.
  4. W przypadku powzięcia informacji o skrzywdzeniu psychicznym i/lub fizycznym małoletniego, personel zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności
    i wyczucia w kontaktach z nim oraz wykazania dla niego odpowiedniego poziomu zrozumienia i empatii.
  5. Pełna ochrona prawna przed każdą formą przemocy i wykorzystania przysługuje wszystkim małoletnim biorącym udział w wydarzeniach organizowanych dla małoletnich  przez Jednostkę oraz realizowanych przez niego zadaniach.
  6. Personel przestrzega zasad równego traktowania wszystkich małoletnich biorącym udział w wydarzeniach organizowanych dla małoletnich  przez Jednostkę oraz realizowanych przez niego zadaniach.
  7. Dyrektor ma obowiązek stanowczego reagowania na różnego rodzaju przejawy dyskryminacji oraz mowę nienawiści.
  8. W związku z przyjętą procedurą, personel Jednostki zobowiązany jest zgłaszać do Dyrektora wszelkie zachowania zagrażające małoletnim.
  9. Personel Jednostki ma zakaz:
  1. naruszania nietykalności cielesnej czy też godności osobistej małoletnich;
  2. szykanowania małoletnich;
  3. znęcania się nad małoletnimi w obszarze psychicznym i fizycznym;
  4. zachowań wobec małoletnich, które wyczerpywałyby znamiona przemocy psychicznej, w tym takie jak m.in.: upokarzanie, poniżanie, ośmieszanie, lekceważenie, zawstydzanie, używanie wyzwisk, obraźliwych komentarzy, brak uwagi i właściwego wsparcia małoletnich, zaniechania lub zaniedbania; stawianie wobec nich oczekiwań i wymagań, którym nie są w stanie sprostać;
  5. używania wobec małoletnich wulgarnych słów, niestosownych i ironicznych żartów, obraźliwych gestów;
  6. wypowiadania wobec małoletnich treści o wydźwięku seksualnym, udostępnianie im materiałów o charakterze pornograficznym, składanie propozycji o charakterze seksualnym, nawiązywanie z nimi zabronionej prawem relacji (seksualnej);
  7. proponowania i/lub częstowania alkoholem, wyrobami tytoniowymi i innymi używkami.
  1. Małoletnim przysługuje prawo do prywatności. Zachowania naruszające to prawo są zabronione. 
  2. W celu powstrzymania i wyeliminowania agresywnego zachowania, które zagraża życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu małoletnich i innych osób, personel może podjąć działania w obronie koniecznej w zakresie niezbędnym do opanowania sytuacji. Reakcja personelu powinna być adekwatna do stopnia agresywnego zachowania.
  3. W przypadku bezpośredniego kontaktu personelu Jednostki z małoletnim należy przestrzegać poszanowania jego godności i intymności; kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może mieć charakteru niejawnego bądź ukrywanego, zabroniony jest taki kontakt fizyczny z małoletnim, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany.

 

Rozdział III

Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadamianie sądu opiekuńczego

§ 6

  1. W  przypadku powzięcia informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę  małoletniego, Dyrektor składa zawiadomienie do organów ścigania (Policji, Prokuratury). Zawiadomienie składane jest na podstawie zebranych przez niego informacji.
  2. W przypadku, gdy Jednostka w związku z prowadzoną działalnością  weszła w posiadanie informacji o popełnieniu przestępstwa na szkodę małoletniego, Dyrektor jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić o powyższym fakcie Policję lub Prokuraturę oraz - do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia - przedsięwziąć niezbędne czynności w celu niedopuszczenia do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.

 

Rozdział IV

Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów ochrony małoletnich do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania

§ 7

  1. Jednostka udostępnia wdrożone standardy ochrony małoletnich w wersji pełnej oraz wersji skróconej przeznaczonej dla małoletnich na swojej stronie internetowej.
  2. Standardy Ochrony Małoletnich w wersji pełnej i skróconej są dostępne/wywieszone na tablicy informacyjnej w budynku Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Firleju.

 

Rozdział V

Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielaniu mu wsparcia

 

§ 8

  1. Osobami odpowiedzialnymi za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu jest Dyrektor Jednostki oraz instruktor zajęć
  2. Osoba przyjmująca zgłoszenie sporządza notatkę służbową z przyjętego zgłoszenia.

                                                   

   Rozdział VI

Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego

                                                    

§ 9

  1. Zdarzenia dotyczące ujawnionych bądź zgłoszonych incydentów lub zdarzeń, które zagrażają dobru małoletniego dokumentowane są na piśmie utrwalonym w postaci papierowej lub elektronicznej. Pisma utrwalone w postaci papierowej sporządzająca je osoba opatruje własnoręcznym podpisem.
  2. W ramach prowadzonych czynności sporządza się:
  1. notatki służbowe;
  2.  raporty.
  1. Dokumentacja z zakresu ujawnionych i zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego przechowywana jest przez Dyrektora.

 

Rozdział VII

Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone

 

      § 10

  1. Zachowania niedozwolone w relacjach pomiędzy małoletnimi obejmują zjawiska, mające na celu spowodowanie bólu i cierpienia zarówno fizycznego, jak i psychicznego u drugiej osoby, należą do nich np.:
  1. agresja fizyczna, która obejmuje m.in.:
  1. bójki pomiędzy małoletnimi,
  2. uderzanie,
  3. kopanie,
  4. policzkowanie,
  5. opluwanie,
  6. wszelkie inne działania powodujące fizyczny ból.
  1. agresja słowna, która obejmuje m.in.: 
  1. używanie wulgarnych słów, gestów i żartów,
  2. czynienie obraźliwych uwag,
  3. nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej,
  4. wykorzystywanie wobec drugiego małoletniego przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).

 

Rozdział VIII

Procedura postępowania w przypadku agresywnego zachowania małoletniego

 

§ 11

  1. Personel Jednostki będący bezpośrednim świadkiem agresywnego zachowania małoletniego, jest zobowiązany do realizacji następujących czynności:
  1. niezwłocznego podjęcia reakcji słownej na zaistniałą sytuację;
  2. odizolowania od grupy zachowującego się agresywnie małoletniego z zachowaniem bezpieczeństwa własnej osoby;
  3. udzielenia niezbędnej pomocy pokrzywdzonemu małoletniemu;
  4. zapewnienia bezpieczeństwa pozostałym małoletnim;
  5. poinformowania Dyrektora o zdarzeniu;
  1. W sytuacji, kiedy nie ma możliwości opanowania agresywnego zachowania małoletniego, personel lub Dyrektor może zadecydować o wezwaniu Policji
    w celu podjęcia interwencji, która zapewni bezpieczeństwo innym małoletnim i personelowi Jednostki.
  2. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że życie lub zdrowie małoletniego jest zagrożone na terenie Jednostki,  personel zobowiązany jest zawiadomić organy ścigania (Policję) i/lub służby ratownicze (Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe). Następnie niezwłocznie informuje o tym fakcie Dyrektora i sporządza na tę okoliczność notatkę służbową.
  3. W przypadku popełnienia przestępstwa wobec małoletniego na terenie Jednostki, Dyrektor wraz z personelem  zobowiązany jest nie dopuścić do zatarcia dowodów oraz śladów popełnionego przestępstwa. 
  4. Dyrektor zobowiązany jest zawiadomić o zdarzeniu rodziców/opiekunów prawnych małoletniego przekazując im informacje o okolicznościach zdarzenia.
  5. Gdy o krzywdzenie małoletniego podejrzewani są rodzice/opiekunowie prawni Dyrektor powiadamia organy ścigania (Policję) oraz Ośrodek Pomocy Społecznej.

 

Rozdział IX

Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet

§ 12

  1. W przypadku organizacji przez Jednostkę zajęć lub wydarzeń z wykorzystaniem sieci Internet Jednostka stosuje poniżej wskazane zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet:
  1. małoletni powinien być uświadamiany w zakresie cyfrowych zagrożeń i ryzyka wynikającego z rejestrowania swojej prywatnej aktywności w sieci przez aplikacje
    i algorytmy, ale także podejmowanych przez siebie działań w Internecie; obszar ten obejmuje:
  1. lajkowanie określonych stron,
  2. korzystanie z aplikacji randkowych, na których może spotkać dorosłych oraz innych małoletnich,
  3. obserwowanie określonych stron lub osób w mediach społecznościowych,
  4. niewłaściwe ustawienia prywatności posiadanych kont;
  1. małoletni powinien być świadomy z jakimi skutkami wiąże się hejt w Internecie;
  2. małoletni nie powinien ufać osobom poznanym za pośrednictwem Internetu;
  3. małoletni nie powinien spotykać się z osobami poznanymi przez Internet;
  4. małoletni powinien niezwłocznie poinformować rodziców/opiekunów prawnych o każdej propozycji spotkania otrzymanej od nieznanych osób w Internecie;
  5. małoletni nie powinien przekazywać swoich danych osobowych nieznanym osobom w Internecie;
  6. komunikatory internetowe używane przez małoletniego powinny służyć mu jedynie do kontaktów ze znajomymi;
  7. rodzice/opiekunowie prawni małoletniego są odpowiedzialni za kontrolę aktywności w sieci ich dziecka, w tym monitorowanie komunikatorów internetowych używanych przez ich dziecko.  

 

 Rozdział X

Procedury ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie

§ 13

  1. Jednostka umożliwiając małoletnim  dostęp do Internetu ma obowiązek:
  1. zapewnienia małoletnim bezpiecznego dostępu do sieci w celu wyeliminowania możliwości ich skrzywdzenia albo wykorzystania;
  2. podejmowania działań zabezpieczających małoletnich przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju; z tego względu, strony internetowe prezentujące treści pornograficzne, oferujące gry hazardowe lub inne niebezpieczne treści  są zablokowane;
  3. nadzorowania małoletnich w taki sposób, aby nie dopuścili się oni czynu zabronionego za pośrednictwem udostępnianej sieci internetowej.
  1. Sieć Internet udostępniona małoletnim do użytkowania powinna posiadać zainstalowane i aktualizowane oprogramowanie:
  1. filtrujące treści internetowe;
  2. monitorujące korzystanie ze stron www;
  3. antywirusowe;
  4. antyspamowe;
  5. firewall.
  1. Osoba wyznaczona przez Dyrektora ma obowiązek regularnego przeprowadzania czynności sprawdzających obejmujących sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu pod kątem ewentualnego ustalenia, czy nie znajdują się na nim niebezpieczne treści.
    W przypadku znalezienia takich treści, a także potwierdzenia informacji o naruszeniu prawa lub zasad społecznych oraz ustalenia ich źródła, ww. osoba bez zbędnej zwłoki przekazuje Dyrektorowi pisemną informację w  tym zakresie.
  2. W przypadku, gdy występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa małoletniego w Internecie lub jest on wykorzystywany bądź krzywdzony za pośrednictwem sieci należy podjąć niezwłoczne działania mające na celu jego dobro.

 

 

Rozdział XI

Ochrona danych osobowych i wizerunku małoletniego

§ 14

  1. Dane osobowe małoletnich są chronione na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 4.05.2016, s. 1, sprost.: Dz. Urz. UE L 127 z 23.05.2018, s. 2), ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1781 ze zm.) oraz innych przepisów szczególnych dotyczących przetwarzania danych osobowych.
  2. Dyrektor zgodnie z przyjętą w Jednostce Polityką ochrony danych osobowych:
  1. upoważnia personel do przetwarzania danych osobowych;
  2. odbiera od personelu oświadczenia o zachowaniu tajemnicy danych osobowych;
  3. zapewnia personelowi dostęp do szkoleń z ochrony danych osobowych.
    1. Personel przetwarza dane osobowe małoletnich na podstawie przepisów prawa wskazanych w ust. 1 oraz zgodnie z zasadami opisanymi w Polityce ochrony danych osobowych.

§ 15

  1. W przypadku gdy będą organizowane przez Jednostkę wydarzenia kulturalne, promocyjne lub konkursy to  Dyrektor zapewnia ochronę wizerunku małoletniego.
  2. Wizerunek małoletniego podlega ochronie na podstawie:
  1. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych
     i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, s.1 ze zm.) zwanego dalej RODO, ponieważ zgodnie z art. 4 pkt 1 stanowi dane osobowe;
  2. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.);
  3. ustawy z dnia z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2509).
  1. Dyrektor powinien dysponować zgodą rodziców/opiekunów prawnych na przetwarzanie danych małoletniego w zakresie wizerunku, o której jest mowa w art. 7 RODO.  
  2. Rozpowszechnianie wizerunku małoletniego wymaga zgody rodziców/opiekunów prawnych - zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). Jeżeli rodzice/opiekunowie prawni małoletniego nie wyrazili zgody na utrwalanie jego wizerunku, personel ma obowiązek respektowania ich decyzji, i w taki sposób rejestrowania wydarzenia lub uroczystości, aby na wykonywanych zdjęciach/relacjach audio-video nie utrwalać wizerunku małoletniego.
  3. Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku małoletniego, o której mowa w ust. 4 nie jest wymagana w sytuacji, w której wystąpią okoliczności, o których mowa w art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zgodnie z którym „Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza”. 
  4. Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku powinna zawierać informacje gdzie wizerunek małoletniego będzie publikowany i w jakim celu wykorzystywany.  
  5. Zabronione jest utrwalanie i wykorzystywanie wizerunku małoletnich przez personel  Jednostki dla celów prywatnych lub zawodowych.

 

 

Rozdział XII

                        Procedura weryfikacji przyszłego personelu

§ 16

  1. Dyrektor jako pracodawca, na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 13 maja
    2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.) - przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi – uzyskuje informacje, czy dane takiej osoby są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – Rejestrze z dostępem ograniczonym.
  2. Informacje, o których mowa w pkt 1, pracodawca utrwala w formie wydruku
    i załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
  3. Osoba, o której mowa w pkt 1, składa pracodawcy lub innemu organizatorowi oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz jednocześnie przedkłada pracodawcy lub innemu organizatorowi informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
  4. Oświadczenie, o którym mowa w pkt 3, składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu
    o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
  5. Osoba, o której mowa w pkt 1, przedkłada pracodawcy lub innemu organizatorowi informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego. Informację tę, pracodawca lub inny organizator załącza do akt osobowych pracownika albo do dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do działalności, o której mowa w pkt 1.
  6.  Wykonanie obowiązków, o których mowa w pkt 1 - 5, nie jest wymagane przed dopuszczeniem do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi, członka rodziny małoletniego, lub osoby znanej osobiście rodzicowi małoletniego albo przedstawicielowi ustawowemu małoletniego, gdy jest ona wykonywana w stosunku do małoletniego dziecka, którego rodzic albo przedstawiciel ustawowy są dopuszczającymi do działalności.
  7. Przez członka rodziny, o którym mowa w pkt 6, należy rozumieć osobę spokrewnioną albo osobę niespokrewnioną, pozostającą w faktycznym związku oraz wspólnie zamieszkującą i gospodarującą.

 

  Rozdział XIII

Monitoring stosowania procedur - standardy ochrony małoletnich

oraz zasady ich przeglądu i aktualizacji

§17

  1. Przeprowadzanie skutecznego monitoringu w zakresie realizacji procedur związanych ze standardami ochrony małoletnich, ich przeglądu i aktualizacji jest istotnym zadaniem  Jednostki.
  2. Osobą odpowiedzialną w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Firleju za realizację procedury określonej w standardach ochrony małoletnich jest Dyrektor.
  3. Dyrektor monitoruje realizację przyjętych standardów ochrony małoletnich, proponuje w nich zmiany oraz reaguje na sygnały o ich naruszeniu. Jest odpowiedzialna za prowadzenie
  4.  Dyrektor  przeprowadza wśród personelu, raz na 2 lata, ankietę monitorującą poziom realizacji standardów.  Ankieta stanowi załącznik nr 2 do niniejszego dokumentu.
  5. Przeprowadzenie ankiety ma na celu zebranie od personelu informacji w zakresie niezbędnym do aktualizacji przyjętych procedur standardów ochrony małoletnich w oparciu o ich stosowanie w praktyce i pojawiające się w związku z tym potrzeby ich uzupełnienia lub wprowadzenia istotnych zmian, a ponadto wskazanie ewentualnych naruszeń procedur.
  6. Aktualizacja i ocena standardów ochrony małoletnich odbywa się nie rzadziej niż raz na 2 lata oraz jest dokumentowana za pomocą notatki.

 

Rozdział XIV

Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu do stosowania standardów ochrony małoletnich, zasady przygotowania personelu  do ich stosowania oraz sposób dokumentowania podejmowanych czynności

§ 18

  1. Od osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu Jednostki do stosowania standardów nie jest wymagana wiedza specjalistyczna, jednakże wymaga się pełnej znajomości przyjętych standardów ochrony małoletnich oraz stosowania ich w praktyce, jak również systematycznego pogłębiania wiedzy z zakresu szeroko pojętej problematyki ochrony małoletnich.
  2. Personel powinien zostać przygotowany do stosowania standardów ochrony małoletnich  oraz zapoznany z treścią procedury przyjętej w Jednostce.
  3. Dyrektor jest zobowiązany do zapoznania z przyjętymi standardami ochrony małoletnich personelu (w wersji pełnej), a ponadto udostępnienia, w miejscach wskazanych w niniejszym dokumencie, treści standardów dla rodziców/opiekunów prawnych oraz małoletnich w celu umożliwienia zaznajomienia się z nimi i ich stosowania.
  4. Personel jest zobowiązany zapoznać się ze standardami ochrony małoletnich i potwierdzić ten fakt własnoręcznym podpisem w Wykazie osób zapoznanych ze standardami ochrony małoletnich stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszego dokumentu. 

 

Rozdział XV

Procedura identyfikacji małoletniego podczas rejestracji

W związku z zapobieganiem krzywdzenia małoletnich Jednostka podejmuje działania mające na celu ustalenie tożsamości małoletniego oraz ustalenie relacji, jakie go wiążą z dorosłym, z którym przybył do Jednostki.

W tym celu pracownicy Jednostki mają obowiązek:

  1. Zweryfikować tożsamość małoletniego. Pracownik powinien poprosić o okazanie dowodu osobistego, o ile małoletni jest w jego posiadaniu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka np. legitymację szkolną, aplikację mObywatel lub Internetowe Konto Pacjenta.
  2. Jeżeli małoletni nie posiada dokumentów, o których mowa w pkt 1 lub odmawia ich okazania wówczas pracownik powinien zwrócić się z prośbą do dorosłych jak również do małoletniego  o podanie danych małoletniego  takich jak imię, nazwisko, adres oraz data urodzenia.
  3. Pracownik zobowiązany jest ustalić jaka jest relacja między dorosłym a małoletnim poprzez przeprowadzenie kulturalnej rozmowy (np. Czy jest Pan/Pani rodzicem małoletniego, opiekunem prawnym? Czy małoletni jest z Panią/Panem spokrewniony? Czy posiada Pan/Pani oświadczenie na podstawie, którego sprawuje Pan/Pani opiekę nad małoletnim?).
  4. W przypadku gdy dorosły nie jest rodzicem małoletniego ani opiekunem prawnym, pracownik powinien poprosić dorosłego o okazanie dokumentu uprawniającego do sprawowania opieki np. w formie pisemnej zgody rodzica z podpisem poświadczonym przez notariusza lub pisemnej zgody rodzica bez podpisu poświadczonego przez notariusza ale zawierającej następujące dane małoletniego tj.: imię, nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy do rodzica oraz PESEL lub nr dowodu osobistego osoby, z którą małoletni przebywa pod opieką.
  5. Jeżeli osoba dorosła nie jest w posiadaniu dokumentu, o którym mowa w pkt 4 wówczas zobowiązana jest do złożenia oświadczenia. Oświadczenie powinno zawierać następujące informacje: dane osobowe małoletniego w zakresie: imię, nazwisko, adres zamieszkania, dane osobowe osoby dorosłej w zakresie: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL lub nr dowodu osobistego. Gdy dorosły nie jest rodzicem ani opiekunem prawnym dziecka to powinien oświadczyć, iż rodzice/opiekunowie prawni wyrazili zgodę dotyczącą  opieki nad małoletnim.
  6. Pracownik zobowiązany jest wyjaśnić dorosłemu, który odmawia okazania dokumentu dziecka jak również wskazania łączących relacji z małoletnim, że Jednostka posiada wdrożone procedury mające na celu ochronę małoletnich przed krzywdzeniem przyjętą zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 560).
  7. W przypadku gdy przeprowadzona rozmowa wyjaśniająca nadal pozostawia wątpliwości pod czyją opieką jest małoletni oraz dorosły nadal unika okazania dokumentów oraz złożenia oświadczenia w pkt 5, wówczas pracownik powinien poinformować o zaistniałej sytuacji Dyrektora, który będzie kontynuował rozmowę z osobą dorosłą.
  8. W przypadku uzasadnionych podejrzeń o próbie lub o popełnieniu czynu zabronionego w stosunku do małoletniego, Dyrektor zawiadamia policję.

 

                                          Rozdział XVI

                                             Przepisy końcowe

  1. Standardy ochrony małoletnich wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

 

                                               Rozdział XVII

                                          Wykaz załączników

 

Załącznik nr 1 – Standardy Ochrony Małoletnich - wersja skrócona dla małoletnich,

Załącznik nr 2 – Ankieta dotycząca ochrony małoletnich,

Załącznik nr 3 – Wykaz osób zapoznanych ze standardami ochrony małoletnich.